Menu

6 czerwca 2017

Skarby baroku i Żony modne

W ostatnią niedzielę marca w Muzeum Narodowym w Krakowie miał miejsce niesamowity pokaz rekonstrukcji ubiorów rokokowych pt. "Żony Modne". Odbył się on w ramach wystawy "Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem" oraz festiwalu Cracow Fashion Week. Wraz z koleżankami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina" miałam przyjemność służyć jako modelka występując w jednym ze strojów wykonanych przez "Mme Chantberry - Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne". Część sukni została przygotowana również przez Hanę Polášková z Czech.

„W naszej małej kolekcji zobaczyć będzie można żakiety typu caraco i pierrot, chętnie noszone przez aktywne zawodowo kobiety; suknie à l'anglaise, à la polonaise, chemise à la reine i oczywiście najbardziej charakterystyczne dla epoki robe à la française. Jest to tylko mała próbka różnorodności fasonów i stylów, jakie miały do swojej dyspozycji eleganckie kobiety w tamtych czasach.” (Mme Chantberry)

Fot. P. Kowalczyk

Fot. T. Sikora

Fot. P. Kowalczyk

Podczas tego pokazu wystąpiłam w sukni typu redingote uszytej z bordowo-czarnej mory oraz jedwabnej spódnicy i kapeluszu, nazwanym potocznie purchawką. Purchawka ta była jedynie lekko nałożona na moją głowę i przy gwałtowniejszych ruchach groziła dezercją, w związku z czym musiałam uważać przy chodzeniu po schodach i ukłonach ;)

Fot. P. Kowalczyk

Fot. P. Kowalczyk

A tutaj można zobaczyć nagranie fragmentu pokazu - akurat się załapałam na samym początku ;)

2 komentarze:

 1. fantastyczne! te trzy Damy na drugim zdjeciu !!!! wyjęte z epoki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny świetnie się prezentowały! :)
   Poza tym - robe à la française zwykle robią największe wrażenie ;)

   Usuń